Česká republika má bohatou tradici v zimních sportech, a to mimo jiné díky skvělým výsledkům českých, dříve československých sportovců na nejrůznějších šampionátech, mistrovstvích a olympijských hrách. Velké oblibě se těší zejména sporty provozované na ledě, což dokumentují hokejové, krasobruslařské, ale i curlingové přenosy ze zimních olympijských her. Podle údajů České televize jsou právě tyto tři sporty z těch zimních v poslední dekádě nejsledovanější.

Lední hokej, jako sport, datuje svůj vznik do devatenáctého století, přesněji do roku 1875, curling má tradici více než pětisetletou. Doložitelné počátky bruslení v Čechách, ve své zábavové podobě, můžeme hledat na počátku sedmnáctého století, kdy v roce 1610 zavelel císař Rudolf II. k organizovanému bruslení na zamrzlé Vltavě.

Samotná tradice však pro rozvoj sportu nestačí. Bez výstavby nových stadionů, jejich údržby a ekonomicky udržitelného provozování nelze očekávat, že vyroste nový Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Tomáš Verner nebo Hana Mašková. V Praze sportuje přibližně tři čtvrtě milionu lidí a mnoho z nich se specializuje na ledové sporty. Mezi nimi je mnoho talentovaných juniorů, žáků či studentů. Aby se mohli prosadit ve stále rostoucí konkurenci sportovců z jiných zemí, ve kterých je provozování ledových sportů běžné, potřebují kvalitní sportoviště, dále schopné, vzdělané a zkušené trenéry a v neposlední řadě ekonomické, organizační a technické zázemí.

Momentálně nedostatečnou bilanci nabídky sportovišť s ledovou plochou může vylepšit společnost AR delta, která ve svém projektu ALS (Areál ledových sportů) spojuje všechny atributy potřebné pro růst kvality našich atletů zabývajících se ledovými sporty.

Je to především výstavba nového sportovního areálu se dvěma ledovými plochami na Praze 11. Kromě toho je to sportovně výchovný program zaměřený na děti a mládež, zahrnující výuku bruslení, hokeje a curlingu v systému jednotlivých sportovních akademií (Akademie ledových sportů) zaštítěných výraznými osobnostmi z jednotlivých odvětví.

Na zamrzlou Vltavu to v nejbližších letech nevypadá, ale zahodit brusle by byla škoda. Vždy se najde něco, z čeho se dá vybruslit.