Instruktorkou bruslení a krasobruslení bude v Areálu ledových sportů Markéta Kaplanová. Její pohled na problematiku bruslení školní mládeže je shrnut v odpovědích na některé otázky:

Jaký význam má bruslení pro sportovní vývoj dětí?

Bruslení stejně jako jiná sportovní aktivita, ke které vedeme děti a mládež, má nepostradatelný význam pro jejich psychický i fyzický rozvoj. Malí sportovci se tak naučí pravidelnému režimu, disciplíně, povinnostem, odpovědnosti, ohleduplnosti a kolektivnímu chování. Pro dítě se stane sport běžnou součástí života, což je v dnešní době dobrá prevence proti negativním jevům ve společnosti jako jsou drogy či obezita. Pokud se zaměřím konkrétně na bruslení, děti si při něm jistě zpevní tělo a zafixují i správné držení zad, zlepší svoji kondici a pružnost, naučí se stabilitě a koordinaci.

Může se každé dítě naučit bruslit? Pokud ano, jak dlouho to trvá?

Věřím, že každé dítě, se dříve či později bruslit naučí. Ale jak to tak v životě bývá, každý má talent na něco jiného. A tak někoho postavíte na led a jede, jiný se k tomu musí propracovat. První hodiny slouží k seznámení dětí s brusličkami. Zjišťují, že led klouže, a že první pokusy mohou končit i pádem. Vše se snažíme zvládat s úsměvem na rtech a bez slziček. Učí se vstávat a vlastně i šikovně padat. I to se v životě mimo led mnohokrát hodí. Po zvládnutí základního pohybu na ledě zapojujeme do výuky další prvky, díky kterým si děti čím dál více osvojují pohyb na ledě a získávají stále větší jistotu a i důvěru v sebe sama. A i zde se osvědčuje, hlavně pro ty nejmenší, škola hrou. Dle mých zkušeností se většina dětí naučí základy bruslení během zhruba 20-25lekcí, ale je to individuální.

V jakém věku je nejlepší začít s krasobruslením? A proč?

Začít se může v každém věku. Jsou lidé, kteří si chtějí v dospělosti splnit sen a naučit se krasobruslit. Konají se pro ně i závody. Jen už to samozřejmě je spíše pro potěšení a zábavu. Začít s bruslením se doporučuje nejdříve po 4. roce života dítěte, kdy by již dítě mělo mít dostatečně vyvinutý kloubní a kosterní aparát. Pokud se však vy i dítě chcete krasobruslení věnovat vrcholově, neotálejte se začátky a soustavně bruslit začněte nejpozději do 7, spíše 6 let věku dítěte.

Jak vnímáte příležitost podílet se na výuce bruslení/krasobruslení dětí a mládeže v Areálu ledových sportů Ke Kateřinkám v Praze 11?

Když děláte od malička sport, ať už je to krasobruslení či něco jiného a věnujete mu velkou část svého života, nedokážete s ním najednou ze dne na den skončit. Naštěstí jsou tu další možnosti jak u tohoto sportu zůstat a předávat své zkušenosti dál. Ať už je to jako trenér, instruktor, rozhodčí nebo funkcionář. Vždy mě bavilo učit a předávat své zkušenosti dál a myslím, že na to mám i velkou trpělivost. A k čemu jinému mám blíž než ke krasobruslení a dětem. Sama mám nyní doma dvě malé děti a jsem tedy i máma, která denně přemýšlí, co je pro ty moje zlatíčka nejlepší a jak jim dát ten správný start do života. Výstavba ALS je jedním z prvních správných kroků jak dostat bruslení do škol a mezi širší veřejnost. Aby stejně jako se všichni učíme plavat, jsme ovládali i základy bruslení. A já budu moc ráda u toho, až se o to společně v ALS pokusíme.